Bezpieczeństwo nad wodą

W mieście Żywiec znajdą Państwo fantastyczne kąpielisko, jednak przestrzegamy przed nieroztropnym korzystaniem z niego.
Słoneczna pogoda, oraz wakacyjny czas sprzyjają kąpielom.

Brak rozsądku i brawura potrafią jednak doprowadzić do tragedii. Ilość osób zmarłych wskutek niezachowania zasad bezpieczeństwa nad wodą jest zatrważająca. Zaleca się dlatego stosowanie do prostych aczkolwiek często pomijanych reguł, aby wakacje skończyły się szczęśliwie dla nas i naszej rodziny:

– Wiemy, że nie łatwo jest się oprzeć pięknu morza, ale ważne jest aby nie pływać samemu. Nawet osoba obserwująca z brzegu będzie lepsza, niż samotna kąpiel. Taka nie pozostawia nam żadnej pomocy w razie wypadku.

– Przy wywieszonej przez ratownika czerwonej fladze nie należy się kąpać. Wiele osób bagatelizuje ten zakaz myśląc, że podoła falom. Ta brawura pozbawiła życia niejednego człowieka.

– Pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci samych. Rodzice doskonale powinni o tym wiedzieć, jednak nadal są odnotowywane przypadki utonięć dzieci spowodowanych nieuwagą rodziców.

– Nie skakać do wody, kiedy nie jesteśmy pewni głębokości, ani ukształtowania dna. Łatwo pogubić się w szacunkach, a tu każdy centymetr może mieć znaczenie. Konsekwencje zaś mogą być bardzo poważne do końca życia. Sam zwrot ”złamany kręgosłup” mrozi krew w żyłach.

– Być uważnym na inne osoby, w razie niebezpieczeństwa wołać o pomoc – ratownika WOPR. Jeśli ktoś się czuje na siłach powinien sam pomóc, jednak musi się liczyć z faktem, że topielec może pociągnąć osobę ratującą na dno razem z nim.

– Nie biegać po pomostach, gdyż można strącić osoby na nim stojące, również te, które nie potrafią pływać.

– Zważyć na temperaturę wody. Nagłe wychłodzenie organizmu może spowodować skurcz mięśni i paraliż. To samo się tyczy temperatury powietrza, w upalne dni trzeba uważać na przegrzanie organizmu i możliwy udar słoneczny.
Ostatnią zasadą, jednak jedną z najważniejszych jest: Nigdy nie pływać po alkoholu! Sens powinien być zrozumiały dla każdego. Kto tego nie rozumie, nie powinien zbliżać się do wody. Dla dobra siebie i bliskich.